26. 9. 2024 Cenzurirano

Izobraževanje na domu: učenje brez socializacije – nevarnost za razvoj otrok?

Avtor:

Zakon o osnovni šoli ima v 88. členu zapisano, da imajo otroci pravico izobraževanja na domu. Letos se tako izobražuje na domu v Sloveniji 869 otrok (0,45 odstotka vseh osnovnošolcev. V nadaljevanju podajam nekaj pomislekov o tem, ali lahko en starš npr. nadomesti sedem ali celo več učiteljev. Hkrati pa se postavlja vprašanje, ali z izobraževanjem na domu otroci napredujejo ali morda nazadujejo.

Zakon o osnovni šoli

Starši imajo pravico organizirati izobraževanje lastnega otroka na domu (to jim dovoljuje Zakon), s tem pa prevzamejo obveznosti, povezane z izvedbo izobraževanja svojega otroka.

Vsako tekoče šolsko leto morajo do 16. avgusta za naslednje šolsko leto o izobraževanju na domu pisno obvestiti osnovno šolo, v katero je otrok vpisan. Med šolskim letom to ni mogoče uveljavljati. Starši lahko med šolskim letom prekinejo izobraževanje na domu. Osnovna šola vodi dokumentacijo o izobraževanju učenca na domu. Do tega trenutka je vse skladno z Zakonom, od tukaj naprej pa se postavlja cela vrsta vprašanj, pomislekov, polemik in predvsem kritik.

Socializacija otroka

Vsak človek je družbeno bitje, ki ob sebi potrebuje sočloveka za lasten razvoj in razvoj družbe kot celote. To poudarjam zato, ker smo starši tisti, ki mu moram to omogočiti  v okviru družine, morebitne razširjena družina, prijateljev in znancev. To je najbolj pomembno v primarni in sekundarni socializaciji, saj sta to obdobji, ki najbolj oblikujeta otrokov osebni pogled na življenje. Torej predšolsko obdobje, vrtec in osnovna šola. Dom in družina sta običajno premalo za njegov osebnostni razvoj, zato je aktivno bivanje v družbi sovrstnikov zelo pomembno za njegovo socializacijo.

Vloga staršev

Starši so osnova za razvoj otrokovega vključevanja v okolje, v družbo, torej v procesu socializacije. Glede na tempo življenja, zaposlitve in obremenjenosti, se vse pogosteje dogaja, da otroci ostajajo v breme starih staršev (v kolikor je to mogoče), drugih sorodnikov, znancev in prijateljev. Največkrat pa so (ali pa zelo pogosto) prepuščeni sami sebi. Ali se zato starši odločajo, da se bo njihov otrok izobraževal na domu? Ostali bodo doma (dobro situiranim to ni problem, kaj pa ostalim) in se spopadali z zahtevnostmi izobraževanja, katerega izvajajo izobraževalne ustanove? Sami se bodo izobraževali, da bodo lahko izobraževali lastne otroke? Ali pa bodo v dopoldanskem času vozili otroke v različne zasebne izobraževalne ustanove, da bodo poskrbeli zanje? Ali vsi starši res dobro premislijo lastno odločitev o izobraževanju na domu, ki je lahko gotovo tudi v škodo otroka? Vse to so vprašanja za vas starše, ki ste se odločili ali se odločate, da se vaš otrok izobražuje na domu.

Znanja in kompetence staršev

Težko posegam v to področje, ker bi lahko komu naredil krivico. Dvomim, da imajo starši, kateri se odločijo, da bodo izobraževali lastne otroke na domu, dovolj vseh strokovnih znanj. Če jih že imajo (kar pa dvomim), zagotovo ne za vsa predmetna področja. Tukaj pa se lahko začnejo velike težave. Iščejo pomoč pri drugih? Zakaj jih potem ne pošljejo v šolo, ki ima za vse enaka merila, strokovne in usposobljene kadre? Otroci v šoli (tudi doma) ne prejemajo samo znanja in usvajajo veščin, vse to tudi utrjujejo in medsebojno primerjajo, temveč ga tudi preverjajo. Kako to lahko izvajajo starši brez ustreznih kompetenc? Morali bi (obvezno) razmišljati o tem, da osnovna šola daje izhodišča za nadaljnja izobraževanja. Manko na določenem področju bo lahko imel hude posledice v prihodnosti. To se namreč pojavlja pogosto tudi ob pridobljenem znanju v šoli, kaj šele doma.

Novosti na področju izobraževanja na domu

V šolskem letu 2024/2025 je na področju izobraževanja otrok na domu uvedenih kar nekaj sprememb.

Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja ter napredovanju učencev v osnovni šoli z dne 22. 7. 2024 v 4. členu navaja, da :

bodo v šolskem letu 2024/2025 otroci, ki se izobražujejo na domu, ocenjeni iz vseh predmetov in ne kot doslej, ko so bili ocenjeni iz le nekaterih.

Torej bodo potrebna širša znanja ne zgolj za starše, ki svoje otroke izobražujejo na domu, temveč predvsem za njihove otroke, če bodo želeli enakovredno pridobiti spričevalo o zaključenem izobraževanju na domu. Bodo oboji temu kos?

Glede na število otrok, ki se izobražujejo doma, je mogoče sklepati, da starši menijo, da so dovolj kompetentni, usposobljeni in predvsem strokovnjaki, da lahko nudijo celotno paleto znanj, ki jih morajo usvojiti njihovi otroci. V osnovni šoli jih dobijo od učiteljev in ostalih strokovnih delavcev, pa tudi od svojih sovrstnikov v vsakodnevnih druženjih.

Če zaključim, starši, če res ni tehtnega razloga za izobraževanje na domu, omogočite lastnim otrokom otroštvo, pridobivanje znanja in učenje, druženje s sošolci in prijatelji, obiskovanje šole v naravi, ekskurzije, oglede zanimivosti in ne zapirajte jih med štiri stene. Tam so že tako in tako preveč pogosto in prepuščeni samim sebi, telefonom, računalnikom in ostalim razvadam. Spustite jih v vsakodnevno življenje sovrstnikov.

Doc. dr. Bojan Macuh, prof. soc. in slov.

Oznake: