Avizo
Od, za današnji čas prelomnega dogodka v aktualni politični in družbeni zgodovini, napada na New Yorški WTC, je minilo že dobro leto in pol. V tem na videz kratkem časovnem intervalu, je določenim elementom te zgodbe, uspelo dodobra zamajati ravnotežje na katerem sloni naš vsakdan.
V zadnji oddaji Zofijinih ljubimcev pred poletnimi počitnicami, vam ponujamo vpogled v ozadje posledičnega efekta tega presodnega dogodka, vojne proti terorizmu, kot ga vidi priznani ameriški filozof, lingvist in politični aktivist Noam Chomsky.
Noam Chomsky je akademskim krogom najbolj znan kot iznajditelj transformativne generativne gramatike, originalnega in zelo vplivnega sistema lingvistične analize.
Chomsky se je z lingvistiko pričel ukvarjati na pobudo očeta, Hebrejskega učenjaka, ki je delal znotraj okvirjev zgodovinske lingvistike. Študiral je pot mentorstvom lingvista Zelliga S. Harrisa na University of Pennsylvania. Zgodnje poglede na svojo teorijo jezika je razvil že v svoji doktorski disertaciji z naslovom “Transformational Analysis”, leta 1955. Po doktoratu, je še istega leta začel z predavanji modernih jezikov in lingvistike na priznanem Massachusetts Institute of Technology ali z kratico MIT. Predstojnik oddelka je tam postal leta 1961, mesto, ki ga zaseda še danes.
Chomsky je postal splošno znan po svojem nasprotovanju ZDA in njenemu posredovanju v vietnamski vojni. Njegove knjige kritizirajo ameriško zunanjo politiko in vlogo, ki jo v svetu igrajo velike korporacije in množični mediji.
V pričujočem predavanju, pod skupnim naslovom The New War on Terrorism – Fact or Fiction (Nova vojna proti terorizmu – dejstvo ali fikcija), nam Chomsky v izsekih pojasnjuje svoje poglede na stanje stvari v Ameriki in svetu po znamenitem 11 septembru.
Glasba: Buscemi- Calling All Drama Queens
Prispevek
Chomsky predavanje gradi na dveh predpostavkah. Prvič, dejstvo je, da je 11. september verjetno najbolj uničujoče kriminalno dejanje človeka zunaj kakšne vojne, in drugič, cilj je zmanjšati verjetnost ponovitve takšnega dogodka. Iz teh dveh predpostavk razvije pet osnovnih vprašanj, ki jih poskuša v predavanju razložiti.
Prvo in najbolj pomembno vprašanje je, kaj se kot posledica tega dejanja dogaja danes, kaj in kako ukrepamo. Drugo vprašanje se zastavlja v pričo pomembnosti dogodka in njegovega vpliva na zgodovino, dogodka, ki bo, ali pa že je spremenil tok zgodovine. Tretje vprašanje se nanaša na sam naslov predavanja, kaj je vojna proti terorizmu. Četrto vprašanje poskuša poiskati korenine vzrokov za dogodke 11 septembra. In slednjič peto vprašanje zadeva možnost političnega reševanja problemov, ki jih je ustvaril 11.september.
attacks on the us
attacks by the west
terrorism works
Jingle: Never Be Rude
Glasba: Tricky – Five Days
terrorism and the war on nicaragua
freedom fighters and terrorists
Glasba: Liam Lynch – US of Wahtever
cia and terrorism
Glasba: Jazzanova – Janine
turning against the master
why do they hate us
Glasba: The Streets – Weak Become Heroes
combatting terror
sensible solutions
reducing terror enduring freedom
Z oddajo, ki se izteka, Zofijini zaključujemo ciklus oddaj, s katerimi smo vam po eni strani želeli približati našo humanistično dejavnost, po drugi, pa smo želeli k njej spodbuditi tudi vas. Hkrati nam je minuli polletni ciklus služil za pripravo na oddajanje na širše slišni frekvenci 95.9, ki bo v jeseni steklo skupaj z novim ciklusom oddaj Zofijinih ljubimcev, takrat verjamemo da še boljših, še aktualnejših in intrigantnješih vsebin.
V času poletnega odmora, lahko Zofijinim sledite na domači strani Zofijini.net.
Ekipa Zofijinih ljubimcev se vam zahvaljuje za pozornost. V jeseni pa se polni elana in novih idej, ponovno slišimo. Na slišanje torej!
Avizo