Vabimo vas na javno okroglo mizo, ki bo potekala v okviru mednarodnega seminarja Delovne skupine za religijo v javni šoli Evropske religiološke zveze. Z eminentnimi akademskimi strokovnjaki bomo razpravljali o konceptu religijske pismenosti v kontekstu javne šole. Razprava bo potekala v angleščini.
Petek, 14. marec ob 14.00, Center humanističnih znanosti ZRS Koper, Palača Tiepolo-Gravisi, Kreljeva ul. 6, Koper
Na okrogli mizi bodo sodelovali:
Wanda Alberts (Nemčija), Jenny Berglund (Švedska), Mariachiara Giorda (Italija), Tim Jensen (Danska), Aleš Črnič (Slovenija)
Religijska pismenost je večplasten koncept, ki označuje poglobljeno in celovito razumevanje raznolikosti religij in verovanj ter njihove vloge v družbi in kulturi. V okviru javnega izobraževanja se nanaša na poučevanje učencev o religiji na nekonfesionalni, znanstveni podlagi. V nasprotju z veroukom, katerega cilj je poleg informiranja tudi vzgoja v določeno religijo, se religijska pismenost kritično osredotoča na razumevanje vloge, ki jo ima religija v zgodovini in v sodobnem svetu. Po vse bolj razširjenem prepričanju naj bi bila religijska pismenost ključna za spodbujanje družbene kohezije in medsebojnega razumevanja v večkulturnih družbah. Ta koncept v našem delu Evrope ni splošno poznan. Slovenija je poleg Francije edina evropska država, v kateri se učenci v javni šoli skorajda ne učijo o religiji. V vseh drugih državah postjugoslovanske regije pa poznajo le konfesionalni religijski pouk oz. verouk. V tem kontekstu se zdi koncept religijske pismenosti izjemno dobrodošel in dragocen. Vendar pa nekateri opozarjajo tudi na pomanjkljivosti tega koncepta. Te izhajajo predvsem iz njegove ne dovolj jasne opredelitve, razmeroma šibke empirične utemeljitve njegovih domnevnih koristi ter iz zapletenih zgodovinskih in ideoloških kontekstov njegovih izvorov.
Dr. Wanda Alberts je profesorica in direktorica Inštituta za religiologijo Leibnizove univerze v Hannovru. Specializirana je predvsem za religijsko izobraževanje, o čemer občasno svetuje nemškim deželnim in zveznim oblastem.
Dr. Jenny Berglund je profesorica religijske pedagogike na univerzi v Stockholmu, raziskovalno se ukvarja predvsem z vprašanji islama in religijskega pouka. Je tudi generalna sekretarka Evropske religiološke zveze (EASR).
Dr. Mariachiara Giorda je profesorica zgodovine religij na univerzi Roma Tre, primarno se ukvarja s preučevanjem različnih modelov religijskega pouka.
Dr. Tim Jensen je častni profesor religiologije na Južnodanski univerzi v Odenseju in predsednik Svetovne religiološke zveze (IAHR).
Dr. Aleš Črnič je profesor religiologije na FDV in predsednik Slovenskega religiološkega društva.