15. 4. 2025 Cenzurirano

Kako se otroci in mladostniki lahko zoperstavijo razvadam sodobnega časa

Avtor:

V zadnjem času smo priča mnogim poskusom, da bi pozitivno vplivali na otroke in jih prepričali, da se izognejo vsakodnevnim razvadam. Bolj ali manj uspešno, a veliko pove že to, da je družba končno spoznala, da je potrebno na tem področju narediti korak naprej in to zelo velikega. Družbena odgovornost nas vseh je, da skrbimo za otroke in mladostnike ter jim pomagamo na zahtevni poti skozi življenje.

Strokovnjaki smo si edini, da je prav pomembnost postavljanja jasnih in doslednih meja otrokom tista, ki jih lahko (vsaj deloma) prepriča, da je ob sodobni tehnologiji in drugih razvada sodobnega časa, početi še kaj drugega. Pozitivnega, koristnega, zabavnega in kar je najpomembnejše – naravnega in neškodljivega.

Vse se začne doma, v primarnem okolju: v družini, med sorodniki in svojci, nadaljuje pa v sekundarnem, kjer so otroci in mladostniki tudi najbolj izpostavljeni in različnim razvadam. Z lastnim zgledom starši najbolj vplivajo na osebnostni razvoj lastnih otrok. Torej, če je doma vse v redu, so otroci manj željni iskanja novih izzivov. Skupno preživljanje prostega časa (kolikor ga starši pač premorejo) je tisti dejavnik, ki odvrača otroke  od telefonov, računalnika, kakor tudi poskusov soočanja z drugim razvadami, ki so danes na voljo na vsakem koraku in otrokom ter mladostnikom bolj dosegljive kot kadar koli doslej.

Med najpogostejše razvade, s katerimi se soočajo, so sigurno spletna odvisnost, video igre, različna družabna omrežja (Facebook, YouTube, WhatsApp, Facebook Messenger, WeChat, Instagram, Tik Tok), pa se seveda kajenje, alkohol in droge. Slednje so marsikateremu otroku težko dostopne, zato sem jih tjakaj umestil. Včasih je bil bolj nevaren alkohol, tudi kajenje, danes pa vedno bolj prevladujejo druge odvisnosti.

Uravnoteženost med dovoljenim in »prepovedanim« je tisti vidik razumevanja stanja mladih v sodobni družbi, ki jih nekako usmerja in vodi po naporni poti polni ovir. Staršem je gotovo težko sprejemati odločitve, ki otrokom preprečujejo dostop do vsega, kar jih trenutno najbolj navdušuje. Sankcije in kazni se ne »obnesejo« niti pri starejših, pri otrocih pa še toliko manj. V kolikor se kdo poslužuje tudi nasilnih prijemov, je to zgražanja vredno, saj s tem dokazuje svojo nemoč.

Marsikateremu staršu se postavlja vprašanje, kako prepoznati znake razvad. V kolikor dobro poznajo lastnega otroka in morali bi ga, potem to seveda ni tako težko.  Starši lahko prepoznajo znake sodobnih razvad pri otroku z opazovanjem njihovega vedenja v povezavi z uporabo tehnologije in sodobnimi trendi.

Prekomerna uporaba zaslonov (digitalna zasvojenost)

Se kaže tako, da otrok težko prekine uporabo naprav in se ne zaveda, koliko časa je minilo. Postanejo razdražljivi, jezni ali celo anksiozni, ko jim je onemogočena uporaba naprav. V šoli se slabša uspeh. Otrok ne opravlja domačih nalog ali določenih opravil zaradi časa, preživetega na napravah. Raje se družijo virtualno kot v živo, izgubljajo zanimanje za hobije in druge dejavnosti. Pogosto otroci skrivajo, koliko časa preživijo na napravah ali katere vsebine gledajo. Nenehno razmišljajo o spletnih dejavnostih, tudi ko niso na napravah. Zaradi izpostavljenosti modri svetlobi pred spanjem ali zaradi nočne uporabe naprav. Kot  fizični simptomi se kažejo suhe oči, glavoboli, bolečine v vratu in hrbtu zaradi dolgotrajnega sedenja pred zaslonom.

Slabe prehranjevalne navade zaradi digitalne zasvojenosti

Nezdrave prehranjevalne navade, ki so povezane s tehnologijo, so prehranjevanje med gledanjem televizije, igranjem iger ali uporabo drugih naprav, kar lahko vodi v prenajedanje in izbiro manj zdravih živil. Prekomerno uživanje nezdrave hrane, predvsem tiste, ki jih oglašujejo na spletu, na spletnih platformah in v igrah.

Socialne in komunikacijske razvade

Otrokovo samospoštovanje je močno odvisno od števila všečkov in komentarjev na družbenih omrežjih. Stalno se primerja z idealiziranimi profili na družbenih omrežjih, kar lahko vodi v nezadovoljstvo s samim seboj in negativno samopodobo. Zelo je prisotno spletno nasilje (Cyberbullying ), saj lahko otrok postane žrtev ali celo izvajalec spletnega nasilja. Zelo pogosta je neustrezna komunikacija na spletu, kot je uporaba kratkih oblik sporočanja, slengov in okrajšav, kar lahko vpliva na razvoj formalne komunikacije. To se kaže tudi v komunikaciji nasploh. Za pogovor namreč naenkrat nimajo časa. Kadar pa je v družbi (doma ali drugje) pa neprestano preverja telefon med pogovori z drugimi.

Druge sodobne razvade

Pogosto je nenehno preverjanje obvestil (strah  pred zamujanjem z odgovori). Otrok namreč ima občutek oz. potrebo, da mora biti ves čas na tekočem z dogajanjem na spletu. Dogaja se mu, da sočasno opravljanja več dejavnosti z različnimi napravami, kar lahko vpliva na koncentracijo. Pogosto se poslužuje (v kolikor je to mogoče) spletnega nakupovanja brez premisleka, prekomerno deli osebnih informacij na spletu in se ne zaveda oz. ne razume tveganj, povezanih z deljenjem preveč osebnih podatkov.

Kaj lahko storite starši?

Bodite pozorni na otrokovo vedenje v različnih situacijah, zlasti v povezavi z uporabo tehnologije. Odprto se pogovarjajte o njegovi uporabi tehnologije, občutkih in odnosih na spletu. Bodite pozorni na količino časa, ki ga otrok preživi na napravah in kako to vpliva na druge dejavnosti. Če opazite nenadne spremembe v razpoloženju, šolskem uspehu ali socialnih interakcijah, je to lahko znak težav. Zastavite jasna pravila o uporabi tehnologije lahko pomagajo preprečiti razvoj škodljivih navad. Bodite dober zgled! Otroci se učijo z opazovanjem staršev. Če starši prekomerno uporabljate tehnologijo, je večja verjetnost, da bo to počel tudi otrok. Če ste zaskrbljeni zaradi otrokovega vedenja, se posvetujte s pediatrom, psihologom ali drugim strokovnjakom. Veliko se pogovarjajte z njimi o vsem, na samo o šoli, tudi o prijateljih, seveda pa strpno in razumevajoče nastopajte do lastnih otrok glede vseh razvad, ki se jih mladi danes poslužujejo. Pomembno je, da pristopite k temu z razumevanjem in željo po pomoči, ne z obsojanjem. To se običajno maščuje z nerazumevanjem otrok in zavračanjem morebitne pomoči.

Če zaključim, vzgoja otrok v sodobnem svetu prinaša edinstvene izzive, saj se tradicionalne razvade (alkohol, kajenje) prepletajo z novimi, povezanimi s tehnologijo (družabna omrežja). Ključ do prepoznavanja in obvladovanja teh razvad je v pozornem, ljubečem in odprtem odnosu staršev do otroka. Aktivno opazovanje, iskreni pogovori in postavljanje zdravih meja so temelji, na katerih lahko gradimo otrokovo dobro počutje in zdrav razvoj v tem hitro spreminjajočem se digitalnem okolju. Ne pozabimo, da je čas, posvečen otroku, in razumevanje njegovih potreb najmočnejše orodje v boju proti vsem vrstam razvad. Skupna družbena odgovornost je zato nujna za zaščito zdravja in blaginje otrok in mladostnikov ter za zagotavljanje njihove svetle prihodnosti.

Za ogled staršem in njihovim mladostnikom predlagam serijo na Netflixu z naslovom Adolescenca, ki na primeru umora trinajstletnega dekleta odpira težka vprašanja o mizoginiji, nasilju in kulturi »incelov« (Inceli – moški, ki trdijo, da jim je seks odvzet – gradijo nevarno spletno subkulturo, prežeto z mizoginijo, sovraštvom do žensk in čaščenjem množičnih morilcev) med najstniškimi fanti. To je trenutno ena najboljših nadaljevank letošnjega leta, skupni projekt scenarista Jacka Thorna in zvezdnika Stephena Grahama, ki ima poleg soavtorske tudi eno od glavnih igralskih vlog v projektu.

Po ogledu seveda temeljite razgovor o videnem in tem, kaj spremlja otroke in mladostnike  v njihovem procesu odraščanja.

Doc. dr., mag. Bojan Macuh

Oznake: