Nazadnje je razburkala slovensko javnost vest, da je vodstvo OŠ Zreče dovolilo razdeliti v šoli vabila za verouk. Ponovno se je razvnela debata, ali je to vmešavanje Cerkve v civilno sfero in s tem v šolstvo. Tega, da si Cerkev to že dolgo zelo želi, ni potrebno posebej poudarjati, vsekakor pa ob vsakih novih parlamentarnih in drugih volitvah v Sloveniji razvnemajo čustva volivcev tudi takšni dogodki. Direktor Urada Vlade RS za verske skupnosti šteje takšen poskus kot prekoračitev pooblastil, medtem pa predsednik Združenja ravnateljev OŠ in glasbenih šol prepušča takšen način življenja in dela v šoli kar vodstvom šol, katere naj presodijo primernost podobnih aktivnosti.
Državljanska in domovinska vzgoja
V okviru Fakultete za družbene vede v Ljubljani je v avgustu leta 2011 potekal projekt Državljan(stvo) v novi dobi. Povzemam nekaj vsebine, ki primerjalno z Evropsko unijo prikazuje razvoj državljanske vzgoje in pomen le-te v družbi nasploh.
Državljansko vzgojo, kot samostojen predmet, se v državah EU poučuje v obdobju enega do petih let. Trenutno se v Sloveniji državljanska vzgoja izvaja dve leti, tj. v 7. in 8. razredu osnovne šole. Vsebine državljanske vzgoje so posredovane tudi v 9. razredu izobraževanja na primarni ravni, vendar v obliki obveznega izbirnega predmeta, ki se imenuje Državljanska kultura. Priporočljivo je, da se vzgojo za demokratično državljanstvo poučuje daljše časovno obdobje, kot v primerih Italije, Poljske, Portugalske in Združenega kraljestva, kjer se učenci z državljansko vzgojo soočajo kar pet šolskih let. Državljansko vzgojo je potrebno uvesti tudi v srednjih šolah kot obvezni predmet. Seveda se lahko državljansko vzgojo poučuje tudi kot integrirano ali medpredmetno tematiko, saj praksa izobraževalnih sistemov v državah članicah kaže, da se pristopi k državljanski vzgoji med seboj ne izključujejo (več v nadaljevanju).
Začetek poučevanja državljanske vzgoje
V izobraževalnih sistemih EU se državljansko vzgojo kot samostojen predmet poučuje relativno zgodaj – v Romuniji že pri 8-ih, medtem ko v Grčiji in na Portugalskem pri 10-ih letih starosti učencev. V nekaterih državah so vsebine državljanske vzgoje posredovane zelo pozno – v Italiji, na Poljskem, Portugalskem in v Združenem kraljestvu šele pri 15-ih letih. Najpogosteje se učenci z vsebinami državljanske vzgoje srečajo pri 11-ih letih. Iz tega lahko sklepamo, da je potrebno vsebine državljanske vzgoje pri nas poučevati najkasneje pri 11-ih letih starosti učencev. Trenutno se v Sloveniji tovrstno znanje (v obliki samostojnega predmeta) prvič posreduje leto kasneje, tj. pri 12-ih letih, ko učenci obiskujejo 7. razred osnovne šole.
Pristopi k državljanski vzgoji
Državljansko vzgojo se v državah članicah najpogosteje poučuje kot samostojen (običajno obvezen) predmet in kot tematiko, ki je integrirana v več predmetov. Redkeje se jo posreduje v obliki medpredmetne tematike. Iz tega lahko sklepamo, da v izobraževalnih sistemih držav EU ni splošnega pristopa k državljanski vzgoji in da omenjeni pristopi medsebojno niso izključujoči. Če želimo slediti sodobnim trendom na tem področju, moramo ohraniti in izboljšati kvaliteto samostojnega predmeta državljanske vzgoje. Ker pristopi k državljanski vzgoji niso medsebojno izključujoči, je smiselno tudi v prihodnje posredovati državljansko vzgojo kot integrirano in medpredmetno tematiko na primarni in sekundarni ravni izobraževanja. Vsekakor je najbolj učinkovito hkrati prakticirati vse tri pristope k državljanski vzgoji.
Prisotnost vsebin državljanske vzgoje
Vsebine državljanske vzgoje so v izobraževalnih sistemih držav članic prisotne v različni meri – državljanski vzgoji je namenjeno zelo različno število šolskih ur, prav tako ima državljanska vzgoja v nekaterih državah večji pomen kot v drugih. Kljub temu pomen državljanske vzgoje v večini držav EU praviloma postopoma narašča. V nekaterih državah – Avstrija in Portugalska – se državljansko vzgojo v različnih oblikah poučuje na vseh ravneh izobraževanja. Zato bi morala državljanska vzgoja dobiti pomembnejšo vlogo tudi znotraj slovenskega izobraževalnega sistema. Poleg tega je potrebno okrepiti oziroma vpeljati vsebine državljanske vzgoje na vseh ravneh izobraževanja, še zlasti na primarni in sekundarni ravni. Trenutno se državljanska vzgoja kot samostojen predmet poučuje zgolj na primarni ravni izobraževanja.
Prevladujoče vsebine državljanske vzgoje
V državah EU prevladujejo klasične, pravne in nacionalne vsebine državljanske vzgoje. Ker je tovrstno poučevanje vsebin državljanske vzgoje problematično, je v slovenskem kontekstu najprimernejša krepite (a) sodobnih vsebin, (b) družboslovnih vsebin (predvsem politoloških; tudi socioloških, kulturnih, pravnih, ekonomskih in zgodovinskih) in (c) transnacionalnih vsebin.
Prvoobhajanci in birmanci morajo imeti še liturgične zvezke, kar znaša dodatne 3.00 evre. Potem pa še kakšno naročilo na revijo, npr. Mavrico. Z veroukom so določeni stroški: veroučni pripomočki, ogrevanje pozimi, poštnina in honorarji za katehiste. To znaša še dodatnih cca. 15 evrov. Mogoče zneski niso visoki, vsekakor pa se vsak evro za veččlansko družino pozna. Tokrat sem namenoma prikazal zgolj stroške, ki so povezani z veroukom, saj verjamem, da vsak starš pozna le-te za šolo. In ko seštejemo?
Prikaza cen učbenikov in delovnih zvezkov od 1. do 9. razreda devetletne osnovne šole lahko, zaradi preobsežnih podatkov, najdemo na tej spletni strani ene izmed slovenski založb, katere skupaj z Ministrstvom za šolstvo in šport »bijejo« boj za prevlado na trgu: http://www.modrijan.si/slv/Solski-program/Solski-program/Osnovna-sola
Starši so torej tisti, ki otroka prvi seznanijo z vero. To je pogojeno od njihovega verskega prepričanja. Nobene raziskave niso potrebne, da ugotovimo dá otroci vernih staršev obiskujejo verouk, verske obrede in s tem ohranjajo tudi versko tradicijo iz rod v rod tudi v svoji družini.
Kompromis in sodelovanje sta neizogibna
Dr. Judita Reinstadler je po rodu Celjanka, a že 25 let živi v Innsbrucku na avstrijskem Tirolskem. Magistrirala je iz teologije, pedagogike in filozofije. Doktorirala je iz teologije in iz medijske pedagogike. V enem izmed svojih intervjujev je povedala, citiram: »Verouk ne spada v šolo. Religioznost je nekaj, česar ni mogoče stlačiti v šolski predmet. Vera je osebna stvar vsakega posameznika. V trenutku, ko se religija degradira na predmet, to ni več osebna vrednota. Duhovnosti ni mogoče predavati tridesetim ljudem v razredu in tudi molitev pri pouku nima kaj iskati. Tega ne govorim iz zlobe do cerkve, ampak zato, ker ne želim, da bi šla Slovenija po isti poti kot Avstrija. Prepričana sem, da je vera človeku nujno potrebna, moti pa me, da jo skuša cerkev vsiliti prek verouka v šoli. S tem si dela medvedjo uslugo. Odnos ljudi do Boga mora označevati prostost, ker samo svoboda omogoča zdrav odnos do vere. Če ti je kaj vsiljeno, to nikoli ne bo postalo vrednota. Šola mora ponuditi nekonfesionalen pouk etike, ki je sodobnejši in za moderno družbo primernejši, saj ne izključuje nobene religije.«
Menim, da tako odpadejo vse dileme o tem, ali naj verouk najde pot v šolsko stavbo, bolj konkretno v predmetnik osnovnih in srednjih šol, kajti v nekaterih primerih (prostorska stiska) je izvajanje veroučnih vsebin (začasno) tudi v šolskih prostorih.
Najdimo skupni interes pri vzgoji otrok. Tako starši, šola kot tudi Cerkev smo jim dolžni na poti v življenje stati ob strani. Vzgajajmo jih, učimo, spodbujajmo in motivirajmo, da postanejo odgovorne in zrele osebnosti, kakršne želi in potrebuje vsaka moderna družba, tudi naša.