“Virtualna resničnost (VR), kot najaktualnejša možnost tehničnega preoblikovanja telesa, ki telo podvoji in delno imaginira, verjetno pomeni nek odvzem moči, toda tudi izpopolnitev telesa. Zdaj se brez nevarnosti lahko gibljem tudi v območjih, nevarnih za moje naravno telo. Ta Jaz, stanje zavesti, potrebuje manj telesa. VR osvobaja moj zavestni Jaz od udov in narave. Skozi tehnično deteritorializacijo je subjektivno v VR povzdignjeno v novo kategorijo res extensa, prostora in trenutka, namreč v virtualni infinitum, kjer je subjekt tehnično imaterializiran.”
”Ti kontrolirani, preračunavani in konstruirani svetovi se ne imenujejo virtualni zato, ker posnemajo naravo, temveč zato, ker digitalno simulirajo podobo prevare. So simulacije, računalniški oziroma kibernetični modeli za imaginarne svetove, ki se podrejajo zakonom logike in fizike in jim hkrati navidez kljubujejo, ker izdelujejo imaginarne prostore, v katerih je vse možno. Virtualni svetovi so iluzorni svetovi, trideminzonalni kot-da-svetovi temelječi na digitalni tehnologiji. Virtualne umetne/navidezne resničnosti so alternative resničnosti.”1
Peter Weibel
Telo
Naša eksistenca, je pogojena in obdana z kruto materialno realnostjo, zato je naše telo, kot del tega sveta, v primerjavi z očesom, ki že v svetopisemskem svetu simbolizira raz(um) in predvsem nadrealno bitje, predmet zaničevanja in nespoštovanja. Telo, kot podaljšek človekovega uma, kot njegov nosilec, kot neka vrsta orodja, je tako že vsa stoletja, znotraj človekovega vrednostnega sistema, obsojeno na sekundarno vlogo, čeprav je prav telo tisto, ki daje edino trezno in upravičeno argumentacijo naši eksistenci.
Čuti
Igra ljudi, je igra njihovih teles. Imamo telo in z njim delamo, v njem ali preko telesa se zgodi vse kar se pojmuje kot življenje, začenši z rojstvom in se konča z fizično smrtjo, kot odmrtjem tega telesa. Um, ki ga človek tako superiorno postavlja nad telo ima svoj začetek in konec v telesu (kako je pri čem takem sploh možen kak dualizem?). Uma se ne zavedamo, vsaj ne na tako prepričljivi ravni, kot se zavedamo telesa, krivci za to pa so čuti, majhni senzorji na telesu, če se izrazimo malce metaforično, ki umu povedo vse o interakciji telesa z okoljem, zato pravimo da ni v umu ničesar, kar ni bilo že prej v čutilih. Zgodovina čutnosti in čutil je precej razgibana, zato se bomo na kratko poslužili le najpomembnejšega. Civilizacija se je začela s posredovanjem čutil, ko je svet slišnega (uho), zamenjal svet vidnega (oko), to se je zgodilo pred ok. 3000 leti z izumom pisave, kot prvega človekovega civilizacijskega akta. Ta informacija nam pove katera čuta sta bila vsa pretekla stoletja primarna, vsi ostali so imeli več ali manj stransko ali celo grešno vlogo v človekovem življenju, še posebej očitno so čute zatirali prav v našem, krščanskem svetu, kar je nenazadnje tudi vzrok za naš civilizacijski napredek. Vid se je smatral za superioren čut, kar je skrb za telo pomaknilo na nižjo stopnjo in poskrbelo, da je do prave zavestne ekspanzije telesa prišlo šele v 20 stoletju.
Stoletje, ki smo ga gradili na telesu
Z razvojem civilizacije postane bolečina, ki jo človekovemu telesu zadaja okolje, in ki se je človek tako boji, vse težje zaznavna, kar slednjič pomeni da tudi človekov um vse bolj životari v ugodju, zato potrebuje telo nove napore, ki po možnosti nadgrajujejo njegove dane možnosti, kar tehnološko ni več nedosegljivo. Ideja se porodi, ko človek prvič zagleda svoje telo reprezentivno na platnu ali sliki v gibanju. V njegovi zavesti tisti moment preskoči iskrica, ki mu daje slutiti, da je ves ta čas na nekaj pozabljal, namreč na najbolj očitno – na svoje telo. Preroško je to izrazil že Nietzsche: “V tvojem telesu je več razuma kakor v tvoji najboljši modrosti.”2 Začelo se je stoletje, ko smo grdili na telesu – 20. stoletje.
Telo edino trpi bičanje zunanjega sveta in kot tako je v najtesnejši zvezi z novimi, nastajajočimi tehnologijami in tehnološkimi produkti, ki v človekovem umu kaj hitro vzbudijo hrepenenje po nadgradnji omejenega in nepopolnega telesa. Telo je v celoti vzeto, neke vrste interaktivni senzor, čut in orodje hkrati, zato lahko lažje razumemo, da se zlasti v 80ih in 90ih pričenja v zgodovini človekovega telesa neka nova era, ki zaradi tehnološkega napredka in potrebe vse bolj okorelega telesa po vznemirjenosti in akciji, gradi nove tehnologije predvsem na odnosu do telesa. Najvznemirljivejši je odnos telesa do realnega okolja, v katerem se nahajamo vsakodnevno, kar praktično predstavlja vse naše življenjske izkušnje, če pa to isto telo prestavimo v nek imaginaren, nerealen, namišljen prostor, postanejo nekatera na videz banalna vprašanja skrajno zanimiva.
Gledanje, kot telesni proces
Še pred vstopom v teorijo virtualne realnosti in njenega odnosa do telesa, moramo raziskati še nekaj pojmov, ki so ključni za razumevanje funkcije telesa v realnem prostoru. Funkcija gledanja je gotovo ena od teh, kajti ravno gledanje, ki izhaja iz dejanja pogleda, je ena od tako imenovanih prikritih telesnih funkcij, kajti vse premalo se zavedamo, da pravzaprav gledamo z telesom. Status opazovalca se iz pasivnega pričenja spreminjati v aktivnega že v prvi polovici 19 stoletja, takrat še na področju slikarstva, s časom pa, ko se spreminja tudi objekt percepcije, se temu prilagaja tudi status pogleda, ki mora, da bi videl, opravljati s svojim telesom vse težje delo. Danes smo že postavljeni pred izbiro, koliko se pri gledanju moramo oziroma hočemo potruditi, dejstvo pa je, da bo pravo funkcijo gledanje kot telesni proces dobilo šele z ekspanzijo virtualne realnosti (v nadaljevanju tudi VR).
Nova evolucija telesa
Pričakovati je, že zaradi izredno koncentrirane stopnje interaktivnosti telesa z tehnologijo, da se bo funkcija človeškega telesa pričela evolutivno spreminjati, ne zaradi modne muhe, temveč iz gole fiziološke potrebe, ker se mu v nasprotnem primeru obeta izumrtje. Morda se sliši malce fantazijsko, ampak čas, ko bo pričel človek svoje pomanjkljivosti odpravljati z pomočjo podaljševanja telesa s tehnologijo ni več daleč, in telo, kot je pač v naravi navada, se bo tudi temu prilagodilo. Takšni kiborgi bodo možni v kombinaciji telesa in stroja, nekakšni napol človek, napol stroj, kar smo že lahko videli na primeru Robocopa, iluzornega policija prihodnosti, ki ga transformirajo iz človeka 100% mesa v humanuidnega kiborga, po receptu 50% stroj, 50 %meso.
Film, kot eden najfiktivnejših medijev, je sposoben ponuditi vsakovrstno argumentacijo na ravni domišljije, in kot tak, ni skrivnost, da je v stoletju svojega obstoja znatno vplival na napredek znanosti. Prav nič ne grešimo, če navajamo primere iz sveta fikcije, kot relevantne pokazatelje stanja in kot fiktivna predvidevanja prihodnosti, nenazadnje združujemo svet estetike z svetom znanosti, kar je tudi naša naloga.
Človek kiborg
Zastavlja se vprašanje kje je meja med človekom in kiborgom, kajti v kolikor je kiborg stroj z človeškim izgledom, skratka umeten človek, potem je že z posegom v genetski zapis mogoče ustvariti kiborga, kar je z kloniranjem že postalo realnost. Po vsej verjetnosti je to pot po kateri bomo tudi kmalu prišli do popolnih kiborgov, ki nam bodo podobni, le da popolnejši; sanje številnih fantastov, bi bile torej uresničene. Tukaj ne bomo razpravljali o tem koliko je mogoče, da stroj misli ali kakšna je razlika med strojem in človekom, ker gre pri tem sploh in samo za pojmovno, filološko bariero, ki jo teoretiki rešujejo tako in drugače, opozoriti hočem le na možnosti nadgradnje človekovega telesa, kar kiborg v končni fazi tudi je – nadgradnja človeka. Film Blade Runner naredi korak dalje in že raziskuje fakto vprašanja, ki stopajo med človeka kot kiborgovega stvaritelja in kiborga, kot popolnejšega a podrejenega – to je omejenega le v toliko, kolikor ta popolnost ogroža človeka kot nepopolno bitje.
Vzpostavljanje prostora
LITERATURA:
Strehovec, J.: Virtualni svetovi, Sophia, Ljubljana 1994
Strehovec, J.: Demonsko estetsko, Slovenska matica, Ljubljana 1995
Gržanić, M.: V vrsti za virtualni kruh, Sophia, Ljubljana 1996
Gržanić, M.: Rekonstruirana fikcija, Koda, Ljubljana 1997
Nietzsche, F.: Tako je dejal Zaratustra, Slovenska matica, Ljubljana 1974
ČZKZ, Mesto žensk, št 175, Ljubljana 1995
ČZKZ, Kiberkultura, št. 166-167, Ljubljana 1994
ČZKZ, Virtualna resničnost, št. 150-151, Ljubljana 1992
Descartes, R.: Meditacije, Slovenska matica, Ljubljana 1988
Ballard, J.G.: Trk, Karantanija, Ljubljana 1996
Dick, P.K.: Ubik, Tehnična založba, Ljubljana 1989
Marx, K.: Selected Writings in Sociology and Social Phisolophy, Penguin Books, Harmondsworth 1963
Feurebach, L.: Lectures on the Essence of Religion, Harper and Row, New York 1967
Rutar, D.: Telo in oblast, DAN, Ljubljana 1995
Filozofski vestnik, The Seen - Le Vu, št. 2, Ljubljana 1996