Značilnost Blaisa Pascala je nasprotje in večna razpetost med Bogom in svetom, razumom in vero, čutnim in duhovnim, znanostjo in teologijo, začudujoče pa se nam morda zdi, da Blaise ta nasprotja ohranja, ter tako v celoti ostaja povezan z življenjem, hkrati pa popolnoma odprt Bogu: ” Veličine in bednosti človeka so tako očitne, da je nujno potrebno, da nas prava vera pouči o tem, da obstoji neko glavno počelo veličine v človeku, kakor o tem, da obstaja neko glavno počelo bede.”1 ta nasprotja, ki si jih človek nikakor ne zna razložiti, Pascal razloži: “Da bi človeka osrečili, mu moramo pokazati, da Bog biva; da ga je treba ljubiti, da je naša edina sreča, če smo v njem, in naša edina nesreča, če smo ločeni od njega.”2 Pascalu, kot lahko sklepamo, vse mišljenje in delovanje pomeni samo enosmerno pot, pot k Bogu. Ta pot je za večino od nas vse prej kot običajna. Združitev skrajno nasprotujočih si polov, nas v Pascalovem življenju lahko samo osuplja ali navdaja z občudovanjem. Krščanstvo presoja notranje, umsko se izreka o veri, čeprav je ravno vera nekaj, kar je z razumom še najbolj skregano, tega pa ne počne po principu umovanja, pač pa z neke vrste prirojeno intuicijo. Za Pascala je krščanska vera za razliko od poganskih, edina, ki priteguje razum in ima tako za svojo eksploatacijo na mesto raznih ritualov, človekovo notranjost, njegov razum.
Vprašanje Boga, je eno osrednjih človekovih vprašanj in je pogosti predmet obravnave človekove misli, vendar Bog, ki ga ta misel ustvari ni tisti pravi Bog, temveč zgolj človeški proizvod. Takšen je na primer Bog filozofov, oziroma filozofija sama, ki kot človeški proizvod ne more dati človeku primernega odgovora: ”Dolgo sem preučeval abstraktne vede, a zaradi okolnosti, da z malokom lahko o njih govoriš, so se mi uprle. Ko sem pričel preučevati človeka, sem uvidel, da ta abstraktna učenost ni zanj in da sem se bolj oddaljeval od svoje danosti, ko sem se zatapljal vanjo, kakor tisti, ki o njej ne vedo ničesar. Odpustil sem ljudem, da jo tako slabo poznajo.”3 Pascalov Bog je bil vse kaj drugega kot človeški proizvod, v katerem ni mogoče prepoznati resnice, zanj je Bog vseobsegajoč, nič se mu ne more umakniti, pomeni mu celovitost tako v mišljenju, ki od tega ni v ničemer neodvisno, kot v delovanju. Toda odnos, ki ga Blaise goji do Boga praktično vse svoje kratko življenje, je pogosto, kakor tudi njegova osebnost, razdvojen. Razpetost med razumom in sercem na eni strani dopušča Boga kot razodetje, avtoriteto, pozitivno teologijo, na drugi pa stvarstvo, človeško naravo, znanost, kritično presojo, razum in čustva. Odnos Boga do slehernega posameznika pa s te pozicije ni sporen, vedno gre za milost, ki je tisti blagor, ki nam ga Bog nudi: ”Če človek ni niti žival niti angel, je vendarle božanski po milosti.”4 Po tem, ko se Pascal navzame morale janzenistov, se pravi po njegovi spreobrnitvi, sta v ospredju boja za človekovo dušo predvsem dve sili in sicer poželenje in božja milost, kar je dediščina, ki jo je za sabo zanamcem pustil predvsem sv. Avguštin, katerega bralec in ideolog je med drugimi bil tudi Pascal. Ključ za razumevanje Boga, je po Pascalovem mnenju najprej v tem, da je le ta prvotno nekaj nedoločenega, a se človeku vedno bolj odpira in to preko srečanja z njim. Bog, je Bog živih, oče Jezusa, ki nam ga je razodel, ne pa narava, katere dokazi so preveč šibki, da bi obveljali. Človek spoznava Boga le po milost, Bog daje dovolj luči, da človek spregleda, če to sam hoče. Zato sta krščanstvo in Cerkev tako tesno povezana z Božjo podobo in posledično s sprejemanjem človeka pod okrilje Boga. Človek mora popolnoma priznati suverenost Boga nad sabo, dano mu je spoznati Boga s srcem, ki ljubi resnico in ohranja ponižnost. Ta ponižnost sega tako daleč, da mora človek postati Bogu suženj, šele tedaj božja volja človeka popolnoma prevzame in osvoji, da se ves preda Bogu.
Človek je krhko bitje, ki lahko kaj hitro podleže svojim slabostim in se upre poti milosti, ki ga lahko edina dvigne na pravo raven. Razum je tisti, ki ve, da je človek ubog, a je s tem, ko se ukloni veri, šele zares velik. Človek ostaja omejen, prav s tem priznavanjem svoje omejenosti, pa daje mesto Bogu: ” Če Bog ne obstaja, človek s tem da vanj veruje ne bo izgubil ničesar, če pa Bog obstaja, bo človek s tem da vanj ne veruje, izgubil praktično vse.”5
SRCE IN UM
Genij Blaisa Pascala vedno znova skrbi, da ga dobrih tristo let po njegovi smrti, še vedno nosimo po jezikih in ne malo je takih, ki ga nosi tudi v srcu, kot svojega vzornika, kot ideal. Srce je tudi tisti organ, ki zaznamuje njegovo občutenje Boga in čeprav ga zgodovina ceni predvsem kot veleum, je njegova resnična veličina v srcu: ”Srce sega globlje, ima svoje razloge, ki jih razum ne razume.”6 Zdrav čut je nad razumom, vera nad razumskim razglabljanjem, zato je tudi človeku mogoče priti do zadnje resnice oziroma spoznanja.
Pascalov prispevek zgodovini in človeštvu je nepojmljiv, kar velja tako za moralno humanistično plat njegovega dela, kot za znanstveno matematično preučevanje. Že v otroštvu je kazal izredno nadarjenost, zato mu je tudi oče posvečal še prav posebno pozornost, tako, da se je Pascal razvijal še hitreje. Čeprav mu je oče dostop do matematike in geometrije omejeval, je Blaise na lastno pobudo, že z dvanajstimi leti sam pričel preučevati geometrijo in odkril 32. Evklidov zakon. Seznam njegovih znanstvenih dosežkov je izredno dolg in zajema tako pomembna odkritja, kot so zakoni atmosferskega pritiska, ravnotežja tekočin, aritmetični trikotnik, verjetnostni račun, hidravlična stiskalnica in še veliko drugega. Vse to so odkritja, ki so mu še dodatno potrjevala prepričanje, da pri znanosti gre za eksperimentalno metodo raziskovanja, kar je v njem ojačalo mnenje, da človek v splošnem opravlja Sizifovo delo, nikoli ne pride do želenega cilja, ne najde tistega, kar je dejansko iskal, zato potrebuje obilo zdravega duha , ki mu bo odprl oči za sicer nedoumljive, pa vendar bistvene razsežnosti. Vse dosežke na področju znanosti je dosegel že zelo zgodaj v mladosti, oziroma v mlajših letih, ko iskanje sreče in vere še ni bilo tako intenzivno, čeprav je vero lahko venomer črpal iz dokaj pobožne družine, ki mu je vedno stala ob strani.
Človek vse v življenju postavlja v red, saj mu je tako olajšano dojemanje. Pascalov delež k sistematizaciji je ob Aristotelu gotovo največji. Konec koncev je svoje analitično geometrijsko mišljenje več kot koristno uporabil pri sestavljanju prvega računskega stroja, ki je še danes osnova tistega, kar je znatno prispevalo k odkritju prvega računskega stroja, ki je postal temelj mehanizma, ki ga danes poznamo kot računalnik. Zgodba o nastanku tega stroja je izredno zanimiva. Njegov oče je bil kraljevi komisar zadolžen za pobiranje davkov in ko je Blaise videl koliko problemov povzročajo razne računske operacije, se je odločil oblikovati stroj, ki bi to opravljal namesto človeka, tako je izoblikoval računalnik, ki je opravljal štiri osnovne računske funkcije. Ta stroj, ki ga je poslal švedski kraljici, ga je proslavil po vsej Evropi.